Szentendrén járt a Partitúra stábja

2019. június 06.

A Partitúra című műsor stábja boldogan vetette bele magát Szentendre csodás művészmiliőjébe, és mutatják meg nekünk mindezt a június 12-i adásban.

Miklósa Erika és Batta András szívesen hallgatják a magyarországi szerb muzsika immár harmadik generációját, lenyűgözi őket a szerb ortodox templom ikonosztáza ugyanúgy, mint a hajdani művésztelep, egy kortárs kiállítás vagy az erdőben megbúvó kultúrkocsma, majd a Dunán átkelve a Szentendrei-sziget elbűvölő tájában a magyar kortárs zeneszerzés négy csodáját látogatják meg.

A szentendrei MANK Galériában járt stáb felvételeket készített az Érzékeny terek című inkluzív, akadálymentes kiállításon, ahol a képzőművész Tarr Hajnalka és a látássérült Papp Károlyné Judit közösen készített, a látásromlás különböző fázisait megjelenítő paravánjáról, a Benti bútor című munkáról kérdezték a művészt. Miután a stáb megtekintette a kiállítást, a Szentendrei Régi Művésztelepet járták végig Tardy-Molnár Annával, a művésztelepet fenntartó MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójával, és Csáki Róbert festőművész műtermébe is bekukkantottak.

A Szentendrei Művésztelepet 1926-ban azok a festőművészek hozták létre, akik a nagybányai hagyományokat kívánták tovább folytatni a megcsonkított magyar hazában. Az alapítók később a római iskola hatása alá kerültek, de a párizsi gyökerű konstruktivizmus is korán gyökeret eresztett Szentendrén. Az alapítók 1927-ben vehették birtokba Pagony egyik szögletét, és építhették, illetve toldozgathatták-foltozgathatták műtermeiket. Ezek helyére a kulturális kormányzat 1972-ben tizenkét, csak nyáron használható műtermet építtetett, ami új lendületet adott a művésztelepnek. A kormányzat a városban létrehozott egy másik telepet is, így az 1970-es évektől a pagonyi festőművész közösség Szentendrei Régi Művésztelep néven jegyezte és jegyzi magát. Kellő karbantartás hiányában azonban a művésztelep műtermei pár évtized alatt romokká váltak. A művésztelepet 2012–2013-ban újították fel. A hagyományoknak megfelelően 12 műtermet alakítottak ki, amelyekhez közösségi épület és kamaragaléria kapcsolódik.