Női agy + férfiagy = család

“A boldogsághoz, a családalapításhoz nem kellenek nagy dolgok, nincs szükség vagyonra, hanem bátorság, szeretet és élő hit kell” – mondta el köszöntőjében Gyürk Dorottya kulturális alpolgármester a Családok Éve Szentendre éves programsorozatának kiemelkedő eseményén, a „Fókuszban a család” konferencián. A 2018. november 17-én, a Városháza dísztermében megrendezett előadások, szekcióbeszélgetések sztárvendége Phil Gungor amerikai lelkész, párterapeuta volt. 

A Szentendre Barátai Egyesület szervezésében létrejött egésznapos eseménysorozat üzenete: hogy családban élni jó, családban élni érdemes. A témához kapcsolódva neves előadókat hívtak meg a rendezvényre, többek között Phil Gungor amerikai lelkészt, párterapeutát.

Phil Gungor rendkívül szórakoztató, interaktív előadásában a férfi és nő gondolkodásmódjának különbözőségére világított rá. Az előadás „modelljei”: Móricz Tímea és Móricz János voltak. Phil Gungor szerint a férfiagy afféle, témakörök szerinti „dobozokban” tárolja az információkat, ezért a férfiak többnyire egyszerre csak egy dologra képesek odafigyelni, míg a nők a figyelemmegosztás képességével rendelkezve szimultán koncentrálnak több irányba. A párkapcsolati problémák többnyire erre vezethetők vissza, így, ha ezt felismerve kezelni tudják a párok a különbözőségből fakadó ellentéteket, harmonikusabbá tehetik házasságukat.

A Városházán rendezett számos neves előadó tartott a párkapcsolatok, család témakörében előadást. Az előadók között  Krúdy Tamás újságíró, a Nők Lapja vezető szerkesztője, az Elle Man férfimagazin főszerkesztője, Márky Ádám orvos, vezetői tanácsadó és tréner, Monspart Sarolta tájfutó világbajnok, sífutó magyar bajnok, aki családanyaként, nagymamaként az egészséges életmód elkötelezett híve, Székely Levente szociológus, a Kutatópont kutatási igazgatója, a Budapesti Corvinus Egyetem Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézet tudományos munkatársa, Andok Mónika egyetemi docens, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kommunikáció Tanszékének vezetője.

Az előadásokon kívül több műhelybeszélgetés kapcsolódott a témához, több helyszínen. Dr. Belső Nóra A szerelem kémiája, Léder László Apák szerepe a megváltozott társadalmi elvárások között, Nagy Péter Férfi, női identitás. Szerepek a családban, Kovács György egyetemi óraadó, geronto-andragógus Szegény férfiak, szegény nők! és Jászberényi József magyar irodalomtörténész, kultúrtörténész, geronto-andragógiai kutató, a Zsigmond Király Egyetem felnőttképzési igazgatója Ha eltűnnek a nők és a férfiak, lesznek-e unokáink? címmel tartott előadást a konferencia programjai között.

A programsorozat a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom, 777, Aranykor Központ, Szentendre és a Harmat Kiadó együttműködésében jött létre, támogató volt: az Emberi Erőforrások Minisztériuma, család- és ifjúságügyért felelős államtitkársága, a Családok éve, Szentendre Város Önkormányzata, a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár Szentendre, a Ferenczy Múzeumi Centrum és az Offline Center.