Újrahasznosítja a ruhákat textilmunkáin a szentendrei művész

2024. október 03.

Táskáiról, illetve patchwork munkáiról ismert Farkas Bori szentendrei textilművész, aki újrahasznosítja a textileket, főleg a len- és a pamutvásznat, valamint a népi szőtteseket szereti. A Dumtsa Kézműves Kirakodó textileket fókuszba helyező hétvégéjén, október 5-6-án vele, táskáival, nesszeszereivel és játékaival is találkozhatunk.

 

Mióta foglalkozol textilekkel?

Mindig is textilekkel akartam foglalkozni, ebben pedig szerepet játszott az is, hogy mind a dédnagymamám, mind a nagymamán, akikkel együtt éltünk, profi módon varrtak. Majd az is nagy inspirációt jelentett számomra, hogy a Péter-Pál Galériában, ahol fiatalon dolgoztam, találkozhattam Regős Anna textilművésszel. Hihetetlenül ösztönzött a munkássága, amivel körülbelül 17-18 éves koromban ismerkedhettem meg, hiszen Magyarországon az elsők között volt, aki patchwork munkákat készített.

 

A tanulmányaidat is ennek az érdeklődési körnek megfelelően folytattad?

Részben igen, hiszen az Iparművészeti Egyetemre jártam, viszont ott művészetmenedzsernek tanultam. De ezzel párhuzamosan elindultam a varrás útján, miközben magam is szerveztem számos vásárt, például a KOMP Művészeti vásárt, de korábban a Dumtsa Kézműves Kirakodó elődjét is együtt szerveztük a Nünüvel (Müller Krisztina keramikus – a szerk.).

Milyen munkáiddal találkozhatnak a látogatók a Dumtsa Kézműves Kirakodón?

Elsősorban táskákat, nesszeszereket, kis textiljátékokat vásárolhatnak nálam az érdeklődők. A nálam megszokott módon, sok esetben újrahasznosított textilek felhasználásával készülnek. Annyi ruha kering ugyanis a Föld körül, hogy inkább azok újrahasznosításával foglalkozom. A munkáimon kívül a workshopjaimon is erre helyezem a hangsúlyt, hiszen egy-egy megunt vagy rojtos ruhadarabból mennyi mindent lehet készíteni, például ágytakarót vagy éppen egy textilkaspót.

 

Miként vélekedsz a Dumtsa Kézműves Kirakodóról?

Nagyon jó kezdeményezésnek tartom, jó lehetőség ez a környékbeli iparművészeknek arra, hogy bemutassák munkáikat. Én magam is többször kiállítottam már a vásáron, most viszont inkább a webshopon keresztül lehet tőlem vásárolni (www.houseofart.hu). Ott megtalálhatók a további termékeim, mint a textilképek és a lakástextilek, hiszen a lakberendezés is a munkám egy fontos szelete.

 

Vannak kedvenc anyagaid, mintáid?

Bármilyen mintával szívesen dolgozom, az anyagok tekintetében pedig a természetes szöveteket, a pamutot és a lenvásznat részesítem előnyben. Nagyon szeretem a népi szőtteseket, csodákat lehet készíteni például egy régi szétfoszlott mellényből.

 

Kik keresik a munkáidat?

Azok találnak meg, keresnek fel a programjaimon, akik számára fontos, hogy helyi terméket válasszanak helyi művésztől. Természetesen a legtöbben Budapestről és környékéről érkeznek. A workshopjaim a közös idő eltöltését is jelentik: sok anya-lánya páros érkezik, de gyakran jönnek hozzám együtt barátnők is.

 

Elegendően foglalkoznak itthon használt textilek újrafelhasználásával?

Szerintem nem vagyunk elegen, minél többen mozgunk ezen a területen, annál jobb. Nagyobb reklámra lenne szükség, hogy jobban megismerjék ezt a területet a vásárlók. Mert még ma is sokan gondolják azt, hogy egy újrahasznosított terméknek olcsónak kell lennie, hiszen az „szemétből” készült. Holott ezzel is rengeteg a munka.

 

Mi az, amit a legjobban keresnek a vevőid?

Elsősorban a táskák. Ez az a kiegészítő, ami minden nőnek kell.