Több mint két évnyi szakmai előkészítés után 2018. november 10-én nyílt meg a szentendrei Ferenczy Múzeumban a Világok között – Vajda Lajos élete és művészete című nagyszabású kiállítás és hozzá kapcsolódóan a felesége, Vajda Júlia képeit bemutató tárlat a Szentendrei Képtárban. Az ünnepélyes megnyitót a Városháza dísztermében rendezték.
A vendégeket Gulyás Gábor, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója üdvözölte, köszöntőt mondott Gyürk Dorottya kulturális alpolgármester. Megnyitó beszédet mondott Bukta Imre Munkácsy-díjas képzőművész.
Vajda Lajos – a hazai művészettörténészek konszenzusos megítélése szerint – a modern magyar képzőművészet meghatározó, sokak szerint legfontosabb képviselője, aki szorosan kötődött Szentendréhez.
Vajda életművének egyik legismertebb, páratlan darabja a Felmutató ikonos önarckép, amely a modern magyar festészet legfontosabb alkotásai közé tartozik. A képen a sűrű pontokból szőtt figurában ott van egy rajta áttetsző másik – a festő a pravoszláv Krisztus-ábrázolást önarcképével komponálta egybe. A képen a rajzok egyszerű, tiszta ritmikájától a pasztellszínek sötét derengéséig felbukkan minden, ami a művész korábbi formaképzését jellemezte.
A Felmutató ikonos önarcképet, amely nem szerepelhetett a tíz évvel ezelőtti, budapesti centenáriumi Vajda-kiállításon, a KOGART, a Kovács Gábor Alapítvány kölcsönözte a mostani tárlatra. Tulajdonosa tíz évvel ezelőtt egymillió svájci frankért – mintegy 220 millió forintért – vásárolta meg.
Az eddigi legteljesebb, nemzetközi jelentőségű Vajda Lajos kiállításon a rövidre szabott életút mintegy százötven alkotását láthatja a közönség – köztük többet első alkalommal.
A tárlat kurátorai Petőcz György és Szabó Noémi művészettörténész.
A kiállítás 2019. március 31-ig látogatható.
Fotók: Deim Balázs