Kultúra Napjára készül Szentendre

2025. január 20.

Hoztunk nektek némi kulturális csemegét a januári kínálatból! Várnak ugyanis a jobbnál jobb kulturális programok Szentendrén! Például egy MúzeumMaraton, de megnézhetjük a Ferenczy Házat is, ahol a híres Ferenczy Károly lakott. Mozizhatunk, közösen énekelhetjük a Himnuszt és természetesen a színházi programok se maradhatnak el!

 

A Magyar Kultúra Napján, január 22-én közösen énekelhetjük el a Himnuszt a szentendrei Fő téren annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 202 évvel ezelőtt, 1823-ban ezen a napon fejezte be a művet. A flashmob zenei aláfestését a Magyar Honvédség Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság (MH SZHTP) zenekara szolgáltatja.

 

Ezen a napon magyar filmeket vetít a P’Art Mozi, például megnézhetjük 19 órától Az alkotás öröme – című portréfilmet a Szentendrén alkotó Buhály József festőművészről, a vetítést követően pedig a mozi közönsége találkozhat a művész mellett Balogh Ernő Zoltán rendezővel is. „Ez a mese a legkisebb fiúról szól. Aki elindult Nyírtassról, hogy festőművész legyen. Nem térítette el semmi és senki. Végigjárta az útját és végül Szentendrén telepedett le. Mi ezt az utat járjuk be vele újra. Térben és időben egyaránt” – áll a programajánlóban.

 

Érdemes a színházi programok közül is csemegézni a Magyar Kultúra Napján, hiszen 19 órától az Átjárók című, úgynevezett szcenírozott koncertre is jegyet válthatunk a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár színháztermébe. A Dalinda és a Fitos Dezső Társulat ugyanis közösen mutatja be a trió legújabb lemezét, amelynek címe: Átjárók. Az Átjárók című produkció különböző aspektusokon keresztül szemlélteti a mindannyiunkat átjáró kollektív jelenségeket, élethelyzeteket, érzéseket, konfliktusokat a hagyományos mozgás- és vokális kultúra eszközeivel. A Dalinda acapella trió énekesnői – Nádasdy Fanni, Paár Julianna és Tímár Sára – mindannyian a magyar népzene elkötelezettjei. Zeneiségükben mégis arra törekednek, hogy színpadra vigyék a népdalokból áradó hiteles, ösztönös éneklési stílust, modern, többszólamú formában, érzékenyen átdolgozva, újraértelmezve. Dalaik mindannyiunkról szólnak, hiszen a mindannyiunkban mozgolódó gondolatok, érzések kollektív hordozói népdalaink. Önkifejezésünk legtisztább forrása.

 

Január utolsó hétvégéjén sem maradunk kulturális programok nélkül. A Ferenczy Múzeumi Centrum egy egész hétvégén át ünnepli a Magyar Kultúra Napját. Január 25-én, szombaton a MúzeumMaratonon három múzeum három kiállításán három tárlatvezetéssel várnak minket, mindez pedig egy jeggyel elérhető. A Kmetty Múzeumban Barcsay Jenő születésének 125. évfordulójára emlélkezve járhatjuk végig a 20. század egyik legmeghatározóbb magyar festőjének iskolateremtő életművét, amely szervesen kötődik Szentendre városához. A Czóbel Múzeum Czóbel Béla társadalmi kapcsolatainak szövevényes hálóját tárja fel, amely a 20. század eleji európai művészetet jellemző viharos változások közepette alakult ki. Végül a Fantomszál I. – Művészfeleségek nyomában című kiállításon, a sorozat első részében Vajda Júlia személyét ismerhetjük meg, betekintést engedve küzdelmes élete különböző színtereibe. Jobban megismerhetjük őt a családot összetartó, dolgozó anyaként, első férje, Vajda Lajos, és második férje, Jakovits József szakmai előmenetelének fáradhatatlan kitaposójaként és a divat iránt fogékony, a szűkösségben is kreatívan öltözködő nőként.

Másnap, január 26-án megnyílik a Ferenczy Ház is! A nagybányai művésztelep egyik vezető mestere, Ferenczy Károly (1862-1917) itt élt családjával 1889 és 1992 között. Ikergyermekei, a szobrászművész Béni és a kárpitművész Noémi e házban születtek 1890-ben. Ferenczy Károly, a magyar impresszionizmus legnagyobb mestere csak néhány évet élt Szentendrén, azonban jelentős hatást gyakorolt művészetére a város, és ő is a városra, mi több, az egész magyar festőművészetre. A Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett programokon megelevenednek a Ferenczy-család motívumai a kicsik és a nagyok számára egyaránt. A Ferenczy Károly műteremháza (Szentendre, Alkotmány u. 1.) délelőtt Ferenczy Keltető Ház lesz, a mese- és mozgásalapú foglalkozáson a fák kerülnek a középpontba: Ferenczy Károlyról szőtt mesénk arról a festőművészről szól, aki beleszeret egy házba, aminek az ablakából kinézve kertet és fákat lát. Sok-sok fát fest ez az ember. Délután pedig tűzzománckészítő workshop vár minket. A foglalkozáson Ferenczy Noémi kárpitművész életművével ismerkedve, képei által inspirálódva készíthetünk egyedi tervezésű medált, kis képet festőzománc technikával.

Ferenczy Noémi: Ébresztés, 1927 gyapjú, gobelin technikával szövött falikárpit, 84 × 96,5 cm © Ferenczy Múzeumi Centrum, fotó: Deim Balázs

 

A Mi van veled, Akárki? – részvételi boldogulás című előadás a Barlangban várja a látogatókat január 26-án, ezzel pedig egy új független színházi sorozatot indítanak el. „Bárki lehet Akárki. Az allegorikus moralitásjátékot a mai korba áthelyezve mindannyiunk számára ismerős helyzetekkel találkozunk, miközben szembesülünk önmagunkkal és társadalmunk bizonyos működési mechanizmusaival.” A Láthatáron Csoport játékosan társadalomkritikus előadásában a főszereplő, Akárki teszi fel azt a mindennapjainkat meghatározó kérdést: vajon érdemes-e ma a világra születni? Az előadást követően játékos feladatokat ajánlanak, amelyekkel mindenki tovább keresheti a választ a feltett kérdésekre, majd beszélgetésre invitálják nézőket.